Sterylizacja suki i kastracja psa – korzyści zdrowotne, behawioralne i społeczne

Sterylizacja suki oraz kastracja psa to zabiegi chirurgiczne powodujące nieodwracalną bezpłodność zwierzęcia. Samicom usuwane są zazwyczaj jajniki, jajowody i macica, natomiast samcom jądra i nadjądrza. Wysterylizowana suka nigdy nie zajdzie w ciążę, a wykastrowany samiec nie będzie odczuwał popędu płciowego. Jak każdy zabieg medyczny, również i ten ma swoje zalety i wady. Ostateczną decyzję odnośnie wskazań lub przeciwwskazań do jego przeprowadzenia u konkretnego czworonoga należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Jednak w przypadku obu tych zabiegów liczba argumentów przemawiających za ich wykonaniem jest znacznie większa niż liczba argumentów przeciw.

Sterylizacja suki i kastracja psa Korzyści natury zdrowotnej Kastracja u samców likwiduje ryzyko rozwoju schorzeń prostaty czy jąder. Sterylizacja suki zapobiega powikłaniom związanym z ciążą i porodem, chroni przed endometriozą, ropomaciczem i nowotworami narządów rodnych. Najnowsze badania dowodzą, że wczesna sterylizacja – wykonana jeszcze przed pierwszą rują, minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. Im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.

Korzyści natury behawioralnej Kastracja i sterylizacja powodują zmiany w zachowaniu zwierząt. Samiec, którego nie rozprasza popęd płciowy, jest spokojniejszy, bardziej zrównoważony, skupiony na opiekunie i skłonny do współpracy człowiekiem. Kastracja redukuje skłonność do oddalania się od domu w poszukiwaniu samicy, co z kolei ogranicza ryzyko wypadków, na jakie narażone są psy podczas swoich wędrówek po okolicy. Wykonanie tego zabiegu może zmniejszać także agresję wobec innych samców, pod warunkiem że zachowania tego typu nie zdążyły przerodzić się już w nawyk. Należy również mieć na uwadze, że komunikujące się za pomocą węchu psy mogą względem kastrata popełniać błędy komunikacyjne, nie wyczuwając jego zapachu i zakłócając przestrzeń osobistą, co w efekcie może stanowić przyczynę zachowań agresywnych.
,
Sterylizacja suki eliminuje uciążliwe objawy towarzyszące cieczce i ciąży urojonej. Poddana zabiegowi samica nie jest już narażona na wahania hormonalne związane z cyklem płciowym, przez co staje się stabilniejsza emocjonalnie.
Korzyści natury etycznej W dzisiejszych czasach niekontrolowane i nieuzasadnione rozmnażanie psów jest jednym z poważniejszych problemów społecznych. To mit, iż każda suka przynajmniej raz w życiu musi mieć młode, a wykastrowany pies do końca życia będzie żył w poczuciu niespełnienia z powodu straty, na jaką go skazaliśmy. Wręcz przeciwnie, instynkt rozrodczy jest dla zwierząt wyłącznie instynktem, a nie świadomie realizowaną potrzebą. Czworonogi nie tęsknią też za czymś, czego nie znają. Znalezienie domu nawet dla najładniejszego szczenięcia może z kolei okazać się naprawdę ciężkim zadaniem. Schroniska są pełne zwierząt, a liczebność bezdomnych psów wciąż rośnie. Sterylizacja i kastracja to najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze dla zwierzęcia metody zapobiegania niepożądanym ciążom. Przeprowadzenie tych zabiegów u czworonogów nieprzeznaczonych do rozrodu jest wyrazem świadomości i odpowiedzialności ich opiekunów.

Kontakt

PRZYCHODNIA DLA ZWIERZĄT W TERESINIE
ul. Szymanowska 13
96-515 Teresin

tel. 46 861 50 35
tel. kom. 604 758 076

GODZINY PRZYJĘĆ PACJENTÓW:
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 9:00 - 18:00
PRZERWA: 15:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 14:00
Inne terminy po uzgodnieniu telefonicznym.

(parking na posesji)
(istnieje możliwość płatności kartą)

​PRZYCHODNIA DLA ZWIERZĄT W URSUSIE
ul. Bohaterów Warszawy 15
02-495 Warszawa

tel. 22 867 60 80
tel. kom. 509 624 622
tel. kom. 502 355 473

GODZINY PRZYJĘĆ PACJENTÓW:
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 8:00 - 22:00
SOBOTA: 9:00 - 16:00
NIEDZIELA: 10:00 - 15:00

(istnieje możliwość płatności kartą)


Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM